Συνέδριο με Θέμα: "Ουρανία Πολύυμνε Φιλομμειδής Αφροδίτη Παντογένους γενέτειρα Θεά"

Thn 4η Απριλίου 2017, πραγματοποιήθηκε το Συνέδριο «Ουρανία πολύυμνε φιλομμειδής Αφροδίτη ποντογενής γενέτειρα θεά» (μτφρ : «Ουρανία πολυύμνητε φιλογέλωτη Αφροδίτη θαλασσογέννητη θεά της ζωής»), υπό τη γενική επιμέλεια των Βοηθών Διευθυντών του σχολείου μας, κ. Δανιέλας Δανιήλ και κ. Γιώργου Χριστοδούλου. Το Συνέδριο παρακολούθησαν οι μαθητές της Γ΄Λυκείου και ομάδα μαθητών από το Δ΄ Λύκειο Τριπόλεως. Στο Συνέδριο παρουσιάστηκε το χρονικό αδελφοποίησης του Παγκυπρίου Γυμνασίου με το Δ΄ Λύκειο Τριπόλεως, προβλήθηκαν ταινίες μικρού μήκους με θέματα τη ζωή των εγκλωβισμένων της Καρπασίας και το μοναστήρι του Αποστόλου Ανδρέα στο Ριζοκάρπασο και μίλησε για την εμπειρία του, ως εγκλωβισμένος, ο κ. Δημήτρης Κοτσιεκκάς.