Εκδήλωση για τα 100 χρόνια από τη γέννηση του Ροδίωνα Γεωργιάδη

Εκατόν χρόνια συμπληρώνονται φέτος από την γέννηση του φιλόλογου, ιστορικού ερευνητή εθελοντή του ελληνοϊταλικού πολέμου και ήρωα της Εθνικής Αντίστασης , Ροδίωνος Γεωργιάδη.

Το σχολείο μας και το τμήμα ιστορίας και αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κύπρου, διοργάνωσαν την Τετάρτη, 25 Οκτωβρίου εκδήλωση, με στόχο να σκιαγραφηθεί το έργο του συστηματικού ερευνητή , που στα μόλις 27 χρόνια ζωής του , κατάφερε να αφήσει σπουδαίο έργο αλλά και τεράστια εθνική προσφορά.

Η Διευθύντρια του Παγκύπριου Γυμνάσιου κα. Σοφία Ιωνάννου είπε ότι «Στη σύντομη ζωή του αποδείχθηκε όχι μόνο οραματιστής αλλά και έμπρακτος αγωνιστής των πανανθρώπινων αξιών.»

Ακολούθησε ομιλία από τον αναπληρωτή καθηγητή του Πανεπιστημίου Κύπρου Πέτρο Παπαπολυβίου ενώ φοιτήτρια του Πανεπιστημίου και μαθήτρια του Παγκυπριου Γυμνασίου ανέγνωσαν αποσπάσματα από το έργο του Ροδίωνα Γεωργιάδη.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τραγούδια από το μουσικό σχήμα του Παγκυπρίου Γυμνασίου.