Euroscola - Μαθητές στην έδρα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

To σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα σχολείο – πρεσβευτής του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, επιθυμώντας να δώσει στους μαθητές/τριές μας την ευκαιρία για ενημέρωση για θέματα της Ευρώπης τα οποία τους ενδιαφέρουν και μπορούν να καλυτερεύσουν την ζωή τους. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα, τις υποχρεώσεις τους και τα πλεονεκτήματα της συμμετοχής σε αυτό στις 2/11/2021 και οι εργασίες θα συνεχίζονται σε όλη τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους σε τακτά διαστήματα.

Στόχος του προγράμματος είναι:

• Η εξοικείωση των νέων με τη λειτουργία των ευρωπαϊκών θεσμών
  • Η ευαισθητοποίηση τους στον ρόλο που θα έχουν στην μελλοντική οργάνωση της Ευρώπης.
  • Η συνειδητοποίηση της ανάγκης προάσπισης της δημοκρατίας και των θεμελιωδών δικαιωμάτων του ανθρώπου
  • Η κατανόηση πως η μάθηση και η χρήση ξένων γλωσσών βοηθάει στην προσέγγιση, στην επίλυση των προβλημάτων, στην κατανόηση των απόψεων και των προσδοκιών του άλλου.
  • Η εξοικείωση και εξεύρεση μέσων που θα επιτρέψουν στους νέους να εκφράσουν τις προσωπικές τους απόψεις και να αξιοποιήσουν την επιθυμία τους για προσφορά ως ενεργοί πολίτες.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Στέλλα Λάντσια, ΒΔ, Δένα Νεοφυτίδου, Μαρία Μπούκουρα